English Slovensky

Reflexie na seminár Liquid Joints so Zunou

máj 2013, Nový Priestor, Bratislava

Na tento workshop jsem se nesmírně těšila a jela jsem s pocitem očekávání, ale zároveň i s pocitem, jako bych se vracela “domů”. Silně si uvědomuji, že jsem měla příležitost poznat mnohé uznávané taneční pedagogy na škole SEAD v Salzburgu i na danceWebu ve Vídni, ale mít tu čest být po boku Zuny již od mých 19let a sledovat tak práci a životní posuny po celých 13let je velmi silný pocit, který mě zároveň naplňuje klidem, že se již nemusím honit za novými osobnostmi, neboť mi stojí za to jít do hloubky tanečního zkoumání, do hloubky osobního zkoumání, které okořeňuje vždy i můj osobní příběh.
Veronika Rinowski / Praha

I am back in Stockholm and rehearsing already for two shows this coming weekend.
It was definitely great for me to not only take part in your class because I was able to observe how you move and also had the chance to experience it in my own body.  In Feldenkrais we speak about using the entire self and it is the unclarity of the proximal parts of the body that usually inhibit the freedom of our movement.  To me, I see that your fluidity comes from an open communication between all the different parts of your body, particularly within the trunk. I felt that what was important for me to feel ease and clarity in my movement was to be aware of how I use my pelvis to initiate and support my entire body in movement.  
Watching you was not only a pleasure but it made me understand many things that are difficult to put all of them into writing.  What I noticed was a harmony throughout your entire body as you expressed the images and ideas you were working from.  Just thinking about the idea of liquid joints is already enough to help me soften up the body to be more receptive to my own sensory input.  It is obvious that you have spent a lot of time researching and playing with movement, and I am very motivated to continue building my own knowledge the same way.
Hugs from Sweden,
Paul Pui Wo Lee / China, Sweeden

Worskhop k telu s vnímavou a citlivou pedagogičkou Zunou Vesan bol pre mňa obohatením, duševným aj fyzickým. V súčasnosti pracujem veľa s dychom, ktorý uvoľňuje napätie v tele. Náhľad do konceptu tekutosti bol pre mňa obohatením o ďalšiu úroveň zmýšľania pri práci s telom. Je to veľmi výživný koncept. Sama poznám pocit, keď mi pri práci s telom pukajú kosti – majú málo priestoru medzi sebou. Skutočne prežívam pocit, že v tých miestach je akosi sucho.
Zuna mi otvára ďalšiu úroveň práce a tou je vizualizácia. Je to taká meditácia v pohybe. Obmývanie kostí vitálnou tekutinou je niečo úžasné... veľmi sa z toho teším a akosi automaticky si to predstavujem počas dňa, keď robím obyčajné veci a hýbem sa pri tom, ako aj keď tancujem.
Ďakujem Zuna
Katarína Brestovanská / Bratislava

Workshop mal pre mňa veľa prínosov ako na fyzickej tak na psychickej rovine. Mala som po celý čas veľmi živé sny a zo sna som si uvedomovala, ako robím niektoré pohyby a cítila som pri tom vlny energie prechádzajúce cez moje telo (pri konkrétnych pohyboch – napr. pri rolovaní). Jednu noc som mala pekelnú, pretože som cítila, že mám strašne veľa energie, ale nevedela som ju pustiť von, rozprúdiť, výsledkom boli bolesti kĺbov a napätie svalov. Toto sa mi občas stáva, a keď som náhodou sama (mám izbu so sestrou) tak to riešim tým, že si zatancujem, vytrasiem sa, proste čokoľvek. Teraz som sa to pokúsila vyriešiť inak – použila som predstavu otvorenia kĺbov a plávajúcej rybičky v nich. Veľmi to pomohlo, cítila som ako sa mi postupne otvárajú kĺby (ako keď povolíš nejakú zátku) a cítila som, že rybička si mohla postupne plávať celým telom. Bolesti zmizli po chvíli a ja som si pomáhala ešte predstavou, že ležím v rieke, a že moja energia, moje kĺby, moje telo sú len súčasťou prúdu. Behom týždňa sa úplne menilo moje vnímanie tela – bez toho, že by som nejako silila, som sa začala viac cítiť ako kostra – viac som si uvedomovala kosti a kĺby a skúmala som, ako môžem bežné pohyby robiť od kĺbov a nie od svalov. Neviem to popísať, ale všetky pohyby mi potom mi prišli také efektívnejšie, strohejšie, priamejšie, jasnejšie, také úspornejšie až. A veľmi mi pomohla tá prednáško diskusia o zdraví – nielen preto, že som ochorela hneď na ďalší deň :D konečne sa mi bez väčšej námahy podarilo prestať jesť cukor a všetky sladkosti (zatial je to iba týždeň, ale vôbec necítim, že by som o niečo prichádzala), snažila som sa o to dlhodobo, ale až potom čo si nám povedala prečo je to zlé, som to dokázala naozaj urobiť.
Ďakujem
Zuzana Šútová / Bratislava

Liquid Joints workshop was about finding the liquidity inside our structure. To understand and feel the function of our structure and how can it be mobile. In the workshop we were using a lot of images inspired from the Nature. We were focusing on the idea of energy, visualizing its path, its quality its power.
Having in mind liquidity in the body, it made me feel much more mobile, soft, rich and powerful in the same time. The question of how to give energy towards different parts of our body was researched; in order to discover another way of visualizing movement in our body, in our self in general.
I really enjoyed having Qi-Qong exercises in the morning; it is a very nice way to start the day. Technique class was following Qi-Qong. We were doing exercises in connection with what we were focusing before; one day was the hip joint, another was the shoulder joint so it made everyday technique class different. This made me find new ways to approach the same movement. We were working on how to release our joints, to make space in order to move effortless.
I was very happy with liquid joint workshop, it made me realize about human being potential and how we make connections between the mind and the body.
It is important to connect ourselves with the Nature and with what it offers to us. It helps us to rebuild our ideas and way of living and dancing.
Valentine Yannoupoulos / Greece

Ty si mi Zuna, pre mňa ako človeka, čo študuje pedagogiku a vidí mnoho pedagogických prístupov, vysvetlila mne vzdialenú a mnou opomínanú tému kĺbov ani neviem nájsť správne slovo – asi “dokonalo vecne”, presne, s každou potrebnou vôňou, každou chuťou, tempom, temperamenetom.
Som veľmi vďačná a čerpám stále s týždňa pre mňa bizarného v tom, že ako náhle som vstúpila do paláca som musela zabudnúť na všetko ostatné a vstrebávať s čistou hlavou tak potrebné informácie. Ďakujem preveľmi
Eva Priečková / Bratislava