Shiatsu je japonská terapeutická metóda, pri ktorej sa ošetruje telo a duša prostredníctvom práce s energiou čchi v energetických dráhach – meridiánoch. I keď je považované za japonskú záležitosť, korene shiatsu siahajú do Číny. Jeho základom je totiž čínska taoistická filozofia a princípy čínskej medicíny, ktoré postupne presakovali na japonské ostrovy a tam sa implantovali do japonského životného štýlu.

Shiatsu je veľmi obľúbené u tanečníkov pre svoj veľmi príjemný priebeh ošetrenia, ale aj pre svoju silu dopadu na telesné štruktúry, či na psychiku. Veľa tanečníkov ovláda aspoň základné techniky shiatsu, ktorými si pomáhajú sami sebe, ale aj kolegom. Shiatsu využíva totožné energetické dráhy a body na tele, ktoré používa akupunktúra. Pri shiatsu sa však stimulujú oveľa jemnejším spôsobom – dotykom dlaní, tlakom palcov, lakťov, či chodidiel. Shiatsu odstraňuje energetické blokády, ktoré sa nám na fyzickom tele prejavujú ako bolesti; v orgánovej sfére spôsobujú disfunkciu orgánov. Tá môže spätne pôsobiť na telesné štruktúry ako napríklad kosti, kĺby, šľachy a pod., pretože tie sú závislé na kvalite čchi a fungovania jednotlivých orgánov.

Shiatsu je vynikajúcim prostriedkom na prevenciu práve z toho dôvodu, že harmonizuje energetické toky. Príroda nás vybavila samoliečebnými mechanizmami a venovala nám naše telo, ktorého signály vo forme bolesti a nepohody sa treba naučiť počúvať a riešiť ich včas. Vplyvom terapeuta na určité špecificky vybrané body tela sa reštartuje energetický systém a spustí sa harmonizácia – liečba.

Podrobnejšie informácie, možnosti ošetrení, semináre Školy shiatsu, či blog na túto tému, nájdete na stránke:
http://www.shiatsu-terapie.sk/

Choď na Škola shiatsu