Text_Filip Pribula_2017

Je 5:30 ráno. Špičky striech Purple Heaven Temple sú zahalené v hmle. Pripadám si ako vo sne. Obliekam si tradičnú taoistickú Kung fu uniformu a chystám sa cvičiť. Týmto článkom Vás chcem aspoň duchom pozvať do samého srdca Číny, miesta kde žijú mýty a legendy, miesta kde majstri Kung fu pestujú duchovnú a fyzickú dokonalosť už tisícročia.

Hory Wudang v strednej Čine zaberajú rozlohu vyše 300 km2, majú 72 vrcholov, dych vyrážajúcu prírodu, priam rozprávkové rieky a jazerá a prales, v ktorom žije exotická fauna a flóra a kde rastie vyše 600 liečivých bylín, ktoré sa využívajú v tradičnej čínskej medicíne. Wudang je domovom desiatok starobylých taoistických chrámov a zároveň aj najväčším centrom taoizmu vo svete. Taoizmus je tisícročia staré čínske náboženstvo, majúce blízko k šamanizmu, ktoré učí človeka žiť ušľachtilý a čestný život v harmónii s prírodou, zvieratami, prírodnými cyklami a najmä s najvyšším vesmírnym zákonom – Tao.  Je nemožné opísať Tao, pretože Tao je neopísateľné, nemenné, beztvaré, večné, dáva zrodu vesmíru aj všetkému živému. Aj napriek tomu sa však Tao dá poznať. Človek môže byť v jednote s ním, ak žije v súlade s prírodou a všetkými jej transformáciami a premenami. V taoistickom pozorovaní prírody má významné postavenie voda. Najvyššie dobro je ako voda. Dobrota vody spočíva v tom, že prospieva všetkým tvorom a sama nesúperí. Je spokojná s miestami, ktorými ľudia pohŕdajú. Preto je blízka Tau. Dobrota sa pri bývaní prejavuje v mieste, pri myslení v hĺbke, pri dávaní v láske, pri hovorení v pravde, pri vládnutí v poriadku, pri pôsobení v spôsobilosti, pri jednaní v pravom čase. Kto sa nepresadzuje, zostane bez úhony. Voda na seba môže zobrať akýkoľvek tvar a existovať vo všetkých skupenstvách, tekutá, ako ľad a keď sa stane parou, vtedy je na hranici medzi niečím viditeľným a neviditeľným. Voda je najjemnejšia substancia, a aj napriek tomu dokáže rozrušiť tú najtvrdšiu skalu.

Najvyšší vrchol hôr Wudang je Jin Ding, vysoký 1612 metrov. Všetky ostatné vrcholy sú naklonené dovnútra smerom k nemu, akoby sa mu klaňali a vzdávali mu poctu. Názov hôr Wudang vznikol spojením slov z vety, ktorá v preklade znamená: „Iba dokonalý bojovník je natoľko schopný, aby tu mohol prebývať.“ Wudang je tiež známy pod menom Tai He Shan, čo v preklade znamená hora najvyššej harmónie. Je to ideálne miesto, kde môže byť človek blízko Nebesiam a kde môže kultivovať fyzické a duchovné zdravie. Rád by som Vám opísal svoj život v tradičnej škole Kung fu v horách Wudang, kde som strávil dva mesiace plné neskutočných zážitkov, obrovských skúseností a momentov akoby vystrihnutých z filmov Tiger a Drak, Kill Bill a podobne.

Už počas letu za Majstrom Wudang Kung fu do mesta Shiyan, Wudangshan vo vnútrozemí Číny prehrávali na monitoroch zábery z hôr Wudang, na ktorých cvičili Kung fu taoistickí majstri. Vedel som, že letím do kolísky vnútorných štýlov Kung fu a do „mekky“ bojových umení. Štýly Kung fu sa rozdeľujú na vonkajšie a vnútorné štýly. Vonkajšie štýly sú zamerané na vonkajšiu silu a svaly, sú ofenzívne, používajú izolované pohyby a typicky ich reprezentuje Shaolin Kung fu. Vnútorné štýly sú zamerané na vnútornú silu, flexibilitu a jemnosť tela, sú defenzívne, používajú vždy pohyby celého tela a reprezentuje ich Wudang Kung fu. Vonkajšie štýly posilňujú telo a vnútorné štýly posilňujú ducha. Vnútorné štýly sú nadradené vonkajším štýlom a ich vznik sa pripisuje legendárnemu taoistickému majstrovi Zhang Sanfeng. Podľa jednej z legiend, pozoroval v lese súboj medzi lastovičkou a hadom. Lastovička (povahou Yang) zúrivo útočila a had (povahou Yin) sa s najväčšou jemnosťou a ľahkosťou tela uhýbal útokom. Potom rýchlo zaútočil a lastovička sa snažila uhýbať. Útok lastovičky a pružnosť hada a útok hada a pružnosť lastovičky ukazovali na rovnováhu Yin a Yang v Tai Chi. Yin je vždy súčasťou Yang a Yang je vždy súčasťou Yin. Zhang Sanfeng žil v 13. storočí a línia jeho školy siaha až ku môjmu majstrovi, ktorý je 15tou generáciou majstrov Kung fu sekty San Feng Pai. Po pristátí bol samotný zážitok len vidieť majstra Kung fu naživo, jeho dokonalé držanie tela, silnú a zároveň veľmi jemnú chôdzu, dlhé spletené vlasy skoro po pás a sústredený výraz tváre pravého bojovníka. Pripadal mi ako bojovník vystrihnutý z filmov o Kung fu a ihneď v ňom bol vidieť život tvrdej disciplíny, pokory a sebaovládania sa. Ani množstvo fotiek a videí vás nepripraví na moment, kedy sa stretnete s majstrom osobne. Je to obrovská česť a zároveň vznik nesmrteľného puta medzi učiteľom a žiakom.

Škola Kung fu sa nachádza neďaleko mesta Wudangshan, asi 15 minút cesty autom po strmých serpentínach s neskutočnými výhľadmi na skaly, vodopády, rieku a hory. Scenéria je akoby vystrihnutá z Jurského parku a nie je to len prirovnanie, pretože neďaleko sa nachádza najvýznamnejší dinosaurí geopark na svete, kde sa našlo množstvo fosilizovaných dinosaurích vajec a kostier. Školou Kung fu bol prestavaný farmársky dom na kopci, zo všetkých strán obklopený horami, riekou a pralesom. V areáli školy sa pod vysokými bambusmi, jemne sa ohýbajúcimi vo vetre nachádzajú zvyšky chrámu starého vyše 500 rokov. Kamenné schody a 6 kamenných stĺpov vyobrazujúcich žeriavy a draky dotvárajú mystickú atmosféru tohto miesta. Žeriav je nádherný vták, väčší ako bocian a jedno z piatich najvýznamnejších zvierat čínskej mytológie. Jeho charakteristikami sú elegancia, čistota, vznešenosť a hovorí sa, že keď vzlieta, nesie so sebou dušu zomretého tvora. Drak je tvorom plným múdrosti a sily, dokáže predpovedať budúcnosť a prikazuje oblakom zoslať na zem dážď. Korytnačka, žeriav, had, tiger a drak sú najuctievanejšie zvieratá v čínskej mytológii a s nimi sa dostávam aj ku prvému z cvičení, ktoré som sa naučil, ku QiGongu 5 zvierat. QiGong 5 zvierat je vynikajúce cvičenie taoistických mníchov, ktoré v sebe zahŕňa vnútornú alchýmiu súvisiacu s piatimi živlami, piatimi hlavnými orgánmi a ich meridiánmi, čo sú energetické dráhy v tele človeka. Ak je na nejakej z dráh blok, človek ochorie. Korytnačka posilňuje obličky, žeriav posilňuje srdce, had posilňuje pľúca, tiger posilňuje žalúdok a kosti a drak posilňuje pečeň a žlčník. QiGong ďalej v sebe obsahuje fyzické cvičenie a útok a obranu v jednom. Je to zároveň bojové umenie, ktoré vzniklo pozorovaním pohybov zvierat a hlbokým pochopením ich ducha. Ak by sa Vás niekto opýtal, čo znamená slovo Kung fu, odpovedali by ste mu, že to znamená „biť sa“, alebo by ste odpovedali ako mních z Wudangu, že to znamená „vyvolať ducha žeriava a tigra“?  Slovo Kung fu znamená dosiahnutie najvyššieho stupňa nejakej schopnosti tvrdou prácou. Intenzívny fyzický tréning vždy so sebou prináša vnútorný boj. Cvičenie bojových umení nám ukáže naše slabiny a tlačí naše fyzické a emočné hranice. Po čase však zistíte, že sa učíte oveľa viac ako len chrániť svoje telo. Učíte sa odložiť hnev, netrpezlivosť, sebeckú túžbu a nenávisť; kultivujete cnosť. Kultivovanie cnosti môže mať za výsledok to najhlbšie odhodlanie, sústredenú energiu a jasnú myseľ. S rozvíjaním bojových schopností pomaly odstránite hnev, strach, agresivitu, pomstu a sebeckú túžbu z vášho života. Bojové umenia tiež vyjadrujú náš vnútorný boj navonok. Môžete bojovať sám so sebou, s myšlienkami, s chorobami, s pribúdajúcim vekom, s neúspechmi v škole, v práci, vo vzťahoch, skrátka v každej oblasti nášho života, skôr či neskôr vždy s niečím bojujeme. Kung fu vám môže pomôcť zbaviť sa všetkých vnútorných démonov, zlepšiť fyzické zdravie a všetky stránky osobného aj profesijného života.

Raz som chcel po majstrovi nech mi ukáže bojové aplikácie QiGongu piatich zvierat. Najprv mi majster predviedol štýl korytnačky v praxi. Sotva som si stihol niečo všimnúť, už som ležal na zemi. Ďalší deň mi predviedol žeriava. Bolo to pre mňa neuveriteľné. Chcel som to zopakovať, ale nedokázal som to. Majster mi odpovedal jednoducho: „Najprv cvič formu !“ Niektorí ľudia vidia formy bojových umení iba ako nejaký tanec, ale pritom každý pohyb v štýle Wudang Kung fu je veľmi praktický. Formami objavujeme nové sféry pohybov tela a tokov energie, zlepšuje sa koordinácia tela a mysle, zrýchľujú sa naše reakcie. Forma je zároveň našim osobným rituálom, v ktorom je uchovaný celý výcvik, a ktorým sa udržujú staré tradície a predávajú sa ďalej. Každý pohyb niečo znamená. Buď je to úder, kop, blok, prehodenie, páka a podobne. Neustálym cvičením foriem sa cibria naše podvedomé reakcie  a forma sa stáva našou vlastnou prirodzenou súčasťou. Vo Wudang Kung fu je najdôležitejší základný tréning. Budovanie bojových schopností je ako stavať dom. Najdôležitejšie sú základy. Sila základov ovplyvní kvalitu domu a predurčí ako dlho vydrží. Základný tréning v sebe zahŕňa strečing, kopy, ktorých je vyše 30 druhov, postoje a údery. Vo Wudang Kung fu sa hovorí, že musíme mať silné korene. Koreň je najdôležitejšou časťou stromu a keď sú korene silné, tak strom nič neprevráti. Mať silné korene v Kung fu znamená mať vysokú mieru flexibility, veľmi silné nohy, nízky, široký a uzemnený postoj a dokonalú rovnováhu. Vždy keď sme cvičili kopy, majster vedľa robil Kung fu. Keď som sa na chvíľu zastavil, pozoroval som v nemom úžase ako sa majster pohybuje. Vlnil sa ako drak, každý centimeter jeho tela sa pohyboval s najväčšou ľahkosťou, z bokov tela ako z pružiny vykopával nohy nad hlavu a zároveň pritom nevydal skoro žiadny zvuk, akoby sa pohyboval po oblakoch.

Pár krát nás majster zobral do 1500 rokov starého Chrámu piatich drakov Wulongong. Chrám je ukrytý v horách a vládne tam úžasná, doslova mystická atmosféra. Jeden večer sme tam cvičili Kung fu. Pri strečingu sme vyložili nohy na kruhové kamenné steny studne a lokálny Kung fu majster z chrámu sa v pohode dokázal dotknúť bradou špičky chodidla. Keď sa zotmelo, nesvietilo na nás žiadne umelé svetlo. Jediným osvetlením bol mesiac a stovky svetlušiek, ktoré dotvárali nádherné hviezdne nebo. Žiadny hluk, znečistenie, autá. Nič, iba siluety hôr Wudang, steny starého chrámu, ticho a krásna príroda. Meditovali sme v stoji a potom cvičili QiGong tigra. Nikdy nezabudnem na tú atmosféru a tie svetlušky, ktoré okolo nás poletovali ako ďalšie hviezdy. Takisto ako vo väčšine taoistických chrámov v horách Wudang, aj v tomto sa nachádzali dva altánky, v ktorých sú obrovské korytnačky vytesané z jedného kusu kameňa a na chrbte nesú kamennú dosku vážiacu vyše 100 ton. Avšak majster mi prezradil, že to v skutočnosti nie sú korytnačky, ale mláďatá drakov. Keď som mu povedal, že to je zvláštne, pretože majú aj pancier presne ako korytnačka, on mi na to odpovedal, že takým spôsobom draci rastú. Toto bol jeden z momentov, kedy mýty začali splývať s realitou. Uvedomil som si, že sme sa ako ľudstvo vzdialili našej prirodzenosti, pretože život je naozaj magický a magickým vždy aj bol, len sme už na to zabudli, najmä vďaka vede a modernému spôsobu života. My žijeme vo svete predstáv, spomienok, premien, bytostí a osobných príbehov. Nestretávame sa s bunkami, ani s technickými mierami, ani s génmi, atómami či protónmi. Stretávame sa s ľuďmi, rastlinami, zvieratami, tvarmi a s premenami. V rámci svojich potuliek po Chráme piatich 5 drakov som videl nádherné mačky, ktoré sedeli na vysokých kamenných chrámoch ako tigre zo starých indických eposov. Spoza kamenných drakov mi hľadeli svojimi oranžovými očami priamo do duše. Poviem Vám jedno. Čínske mačky sú úplne iné ako tie naše európske. Vyzerajú ako zdrobneniny tigrov, čo bude asi tou ázijskou genetikou. Nevedel som, že ráno uvidím aj ich krásne mačiatka, a že nám taoistickí mnísi dve z nich darujú. Tým začalo doslova kúzelné priateľstvo medzi mnou a tými dvomi mačiatkami. Je mi po nich veľmi smutno, pretože som ich vychoval a celý mesiac, každú noc spali v klbku na mojej hrudi. Cítil som sa ako Mauglí v pralese, pretože keď žijete sám v srdci hôr bez výdobytkov techniky a jedinú spoločnosť vám robia dve mačatá, uvedomíte si, že ku životu v podstate nič nepotrebujete, stačí láska týchto dvoch malých tvorov. Zvieratá dokážu omnoho citlivejšie reagovať na naše prejavy lásky a nikdy nič na rozdiel od ľudí nepretvarujú. Preto sa hovorí, že najprv sa musíme naučiť milovať rastliny, potom zvieratá a až na koniec človeka. Občas sa stávalo, že pršalo bez prestávky celý týždeň a často najmä večer vypadávala elektrina. Nastala tma ako vo vreci a nájsť baterku poslepiačky s nutnosťou vyliezť po rebríkových drevených schodoch vyžadovalo doslova um japonského bojovníka ninja. Keď padla tma, jedinú spoločnosť mi robili dve mačatá, obrovské cikády, ktoré zneli ako píliaca cirkulárka, stonožky, modlivky, tarantuly, hady, gekony, netopiere a obrovská myš, ktorá každú noc dupotala pod strechou. Jednu noc ma „navštívil“ obrovský netopier priamo v posteli. Môžem si iba predstavovať, ako by niektorí ľudia zdesene reagovali. Poviem vám, že nič s vami ani len nepohne, ak sa naučíte splynúť s prírodou a keď sa naučíte v každom živom tvorovi vidieť kúsok seba. Zvieratá na nás reagujú ako zrkadlo, vidia do nás a odzrkadľujú náš stav. Hovorí sa, že kto ovládol svoj život, nemusí sa vyhýbať ani tigrovi, ani nosorožcovi. Prechádza vojskom a nemusí mať štít ani zbraň. Nosorožec nemá kam vraziť svoj roh a tiger nemá kam zatnúť svoje pazúry. Zbraň nemá kam zapichnúť svoje ostrie. Prečo to tak je ? Pretože nemá smrteľného miesta. Na to, aby som vám vyrozprával svoj osobný príbeh by som potreboval veľké množstvo strán. Dôležité ale je, že som sa vydal na vlastnú hrdinskú cestu za svojim snom o Kung fu a za sebapoznaním.

Život je príliš krátky na to, aby sme nenasledovali to, čo nám hovorí naše srdce a čo nás robí šťastnými. V Číne som si pripadal ako Marco Polo, videl a zažil som toho veľa. Videl som západ slnka v srdci hôr Wudang, videl som nebo obsypané hviezdami nad vrcholmi hôr, videl som taoistický obrad v Chráme piatich drakov o šiestej ráno, videl som majstra robiť fyzicky neuveriteľné veci: raz vybehol na strom ako veverička, inokedy niesol ohromne ťažký strom v ruke akoby to bolo špáradlo, raz fotil miestnosť, takým spôsobom, že sa držal v šnúre nohami zakliesnený medzi dvomi stenami a po horách behal ako kamzík… Videl som aj obrovského mloka v studni v Purple Heaven Temple, ktorý vyšiel nad hladinu iba raz za hodinu, aj to len na pár sekúnd ulapiť muchu svojou obrovskou tlamou a potom zmizol v hlbinách. Čakal som na neho ďalšiu hodinu a aj tak sa mi ho nepodarilo vyfotiť, pretože než sa mi zapol fotoaparát, mlok už plával ku dnu. Môžem vám ten pocit iba opísať. Bolo úžasné tam vidieť plávať urastených zlatých koi kaprov, ale ten mlok bol ako bájna príšera z čínskych legiend, jak nejaký vzácny „Pokémon“, ktorého nechytíte len tak J. Veľmlok čínsky je najväčším druhom obojživelníka na svete, dorastá do dĺžky skoro 2 metrov, môže sa dožiť aj 200 rokov, na Zemi žije už od čias dinosaurov a momentálne sa nachádza na zozname kriticky ohrozených druhov. O podrobnejšom živote v škole, o tréningoch Kung fu, o stravovaní, prírode, ľuďoch, či výletoch sa rozpíšem niekedy nabudúce.

S láskavým dovolením autora stiahnuté zo stránky
https://tigeradrak.blogspot.com/

 

 

Hory Wudang v srdci Číny – miesto mýtov, legiend a skutočných bojovníkov Kung fu