V máji 2018 vyšla Zunina prvá kniha TAO cesta ku zdraviu. Je to teoretický i praktický manuál pre aktívneho človeka, ktorý chce žiť zdravý a zmysluplný život. Kniha predstavuje myšlienky taoistickej filozofie a čínskej medicíny, ktoré sa už tisícky rokov riadia prírodnými zákonitosťami. Otvára cesty, ako sa na tieto zákonitosti naladiť, ako porozumieť svojmu telu a logike jeho orgánového systému. Ukazuje, ako naše telo ovplyvňuje vývoj energie, ktorý sa spája s ročnými obdobiami a dáva dôraz na porozumenie vzťahu medzi telom a dušou. Ponúka cesty k uvedomeniu, že zdravie neznamená uzdraviť sa z choroby, ale že zdravie je v prvom rade k chorobe nedospieť. Kniha vyzýva čitateľa, aby vnímal svoje zdravie ako obrovský poklad, za ktorý sme sami zodpovední. Vďaka knihe porozumiete zásadným aspektom taoistickej filozofie: energia čchi, ktorá prúdi našim telom a na jej plynulom toku naše fyzické i duševné zdravie závisí a rovnováha jin-jang. Ich rozvinutie do konceptu piatich premien energie (známy ako 5 prvkov), v ktorom sa čchi vyvíja, cirkuluje a zároveň regeneruje. Na všetko sa v knihe autorka pozerá tak trošku z „východného“ pohľadu, ktorý menej analyzuje, ale viac pozoruje a cíti; menej oddeľuje, ale viac prepája; zameriava sa viac na proces než výsledok; rieši viac príčinu než následok. Univerzálnosť týchto myšlienok poskytuje možnosti, ktoré sa dajú aplikovať nielen v súvislosti so zdravím, ale aj v práci, vo vzťahoch, vo varení atď.

TAO cesta ku zdraviu mala slávnostný krst 17.5. 2018 v kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave. Krstnou mamou jej je Adela Vinczeová. Prítomní boli priatelia, študenti, novinári, ale aj neznámi ľudia, ktorých táto téma zaujíma. V hľadisku sedela aj „západná“ lekárka MUDr. Martina Hrošová, odborná garantka knihy, ktorá o nej hovorí: „Unikát na česko-slovenskom trhu. Úžasná a komplexná kniha s návodom, ako byť zodpovedný za svoje zdravie a ako byť sám sebe lekárom. … Autorka ako jediná na slovenskom trhu brilantne zvládla do knižnej podoby vybrať z kvánt informácií a postupov tie, ktoré sú pre čitateľa prínosné a pochopiteľné. … Knihu odporúčam každému do „domácej lekárničky.“

Viac o knihe, ukážky, rozhovory, fotky nájdete na Kniha Tao cesta ku zdraviu

Podporte, prosím, ďalšiu Zuninu spisovateľskú činnosť

Zuna momentálne pracuje na ďalších knihách:
MERIDIÁNY dráhy života je prehĺbenejším pokračovaním knihy TAO cesta ku zdraviu, zameraným na porozumenie toku čchi v meridiánoch. Výde v septembri roku 2020.
TAO pohybu bude voľným pokračovaním knihy TAO cesta ku zdraviu. Zameraná je viac na súvislosti s hýbajúcim sa telom. Bude preto určená pre tanečníkov, športovcov, jogínov a iných moverov, ktorí si vážia svoje telo a chcú mu venovať svoju bdelú pozornosť.
Jin-jang ženy bude cez „taoistické“ oko zameraná na záležitosti ženského tela a aj duše. Veci, ktoré sa Zune na túto tému už nezmestili do knihy TAO cesta ku zdraviu, rozširuje o mnoho zaujímavých súvislostí. Kniha si kladie za cieľ pomôcť ženám porozumieť svojmu telu, akceptovať všetky jeho dôležité procesy ako krásnu a vyživujúcu súčasť nás samých, a teda svoje telo milovať a byť s ním v symbióze.
Múdrosť tela bude kniha, v ktorej sa Zuna venuje fascinujúcim prepojeniam sveta „západnej“ anatómie ľudského tela s „energetickou anatómiou“ tela podľa taoistickej filozofie.

Niektoré zo Zuniných článkov, akýchsi skíc z týchto pripravovaných kníh, môžete nájsť v časopise Vitalita (ročníky 2016, 2017, 2018, 2019) alebo aj na blogu tejto stránky.

Keďže písať knihy tohto druhu a vydávať ich na Slovensku je skôr poslaním než zárobkovou činnosťou, dovolím si obrátiť sa na vás so žiadosťou o pomoc, o finančný príspevok. Rada by som sa totiž finančne odmenila svojim spolupracovníkom, ktorí tvoria grafy, ilustrácie, kaligrafie, fotky, a ktorí odborne konzultujú texty. Pre knihu TAO pohybu zároveň hľadám vhodného prekladateľa do angličtiny. Ak by ste o niekom vedeli, prosím informujte ma na zuna@shiatsu-terapie.sk.

Prispievať môžete akoukoľvek sumou.
Číslo účtu je vo VUB – SK03 0200 0000 0029 7822 1254
Pre českých podporovateľov v ČSOB – 235378980/0300
Do správy pre prijímateľa prosím napíšte KNIHA a SVOJE MENO, aby sme Vás boli schopní registrovať.
Prípadne mi aj napíšte mail, aby som mala na vás kontakt.
V prípade otázok píšte na zuna@shiatsu-terapie.sk

Ďakujem za pomoc, Zuna.

Rozhovor so Zunou o knihe v relácii Hovory / Český rozhlas / 6.10. 2018

Rozhovor so Zunou o čínskej medicíne a shiatsu v relácii Noční mikroforum / Český rozhlas / 11.4. 2018

 

Share Button