Improvizované hudobno-tanečné predstavenie na živú hudbu Maoka, pod koncepčným vedením Zuny Vesan.

Satsang bol po prvý krát bolo uvedený na podnet Zuzany Hájkovej Ďuricovej, riaditeľky Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici, so samotnými tanečníkmi divadla, v máji 2015. Od roku 2016 ho uvádzame v inom obsadení, v česko-slovenskom zložení účinkujúcich zoskupení MESA a ARTYCI: Martina Hajdyla Lacová, Zuna Vesan, Karolína Hejnová, Daniel Raček, Milan Kozánek a Lukáš Homola.
“Sat” znamená pravda (to čo je), „sang“ je spoločnost. “Satsang” doslovne znamená byť v spoločnosti Pravdy. Prakticky a veľmi zjednodušene povedané satsang znamená byť v spoločnosti osoby, ktorá nám pripomína pravdu, vedie nás smerom k nej, v spoločnosti niekoho, kto má silnú energiu, vďaka ktorej nás môže spontánne priviesť do kontaktu so sebou samým, priviesť nás k transformácii, v ktorej sme schopní zničiť hranice našich predstáv o nás samých.
Avšak aj spoločnosť čohokoľvek, čo prináša pravdu, môže byť satsangom. Spoločnosť slova, meditácie, knihy s duchovným obsahom, spevu, tanca, hudby alebo akejkoľvek duchovnej praxe je tiež satsangom. A rovnako aj to, čo sa deje na javisku, môže byť za určitých okolností silným satsangom vedúcim k premene. Improvizácia so silou využívania prítomného okamihu, je cestou pre otvorenosť mysle k rôznym situáciám, vzťahom, možnostiam vývoja toho, čo sa nám deje pred očami a medzi nami, vďaka našim rozhodnutiam, ktoré pramenia v hĺbkach nášho vnútra… Ak sme v takej improvizácii schopní odhodiť zabehané vzorce chovania, zbavíme sa aj mylných predstáv o sebe a priblížime sa tak k poznaniu našej hlbšej podstaty.
Čokoľvek robíme, pokiaľ nás to vedie k pravde, je to satsang.

koncept_Zuna Vesan
tanec_Martina Hajdyla Lacová, Zuna Vesan, Karolína Hejnová, Daniel Raček, Milan Kozánek, Lukáš Homola
hudba_Maok
svetelný dizajn_Tomáš Morávek
fotografie_Dušan DuPe Petho, Danica Púry

Pozri foto galériu

Záznam z predstavenia v pražskej Alte, december 2016.Predstavenia 2015-2017

11.8. 2017_Pangea Meetingpoint / Orlické hory (CZ)
19.9. 2017_Kulturfabrik Tabačka / Košice
20.9. 2017_Stanica / Žilina
1.12. 2016_Divadlo DIOD / Jihlava (CZ)
2.12. 2016_Studio Alta / Praha
8.5. 2016_ Divadlo Štúdio tanca / Banská Bystrica

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Satsang