text_Zuna Vesan_2021
Pred časom prišla ku mne na ošetrenie jedna učiteľka jogy, už úplne vyčerpaná hľadaním riešenia svojho problému. Vyše roka trpela bolesťou pravých hamstringov a táto bolesť jej znemožňovala robiť v joge všetko, čo potrebovala a intenzitou na akú bola zvyknutá. Keďže sa jogou živí, rozumela som jej trápeniu.
Vravela, že už vyskúšala asi všetko. Klasického ortopéda, kopec kadejakých masáží, dornovku, fyzioterapiu, plávanie atď, pokúšala sa aj prísť na koreň problému vo svojej psychike. Bolesť sa vždy na chvíľu zmiernila, ale opäť sa vrátila a vracala sa čím ďalej, tým rýchlejšie a žiaľ aj intenzívnejšie.

 


Pýtam sa jej: „Kedy sa ti to stalo? Pri čom?“
„Pri joge,“  vraví.
„Robila si niečo inak ako dovtedy? Bola si dostatočne rozcvičená?“
„Nie, bola to úplne obyčajná hodina a keď sa skončila, bolesti začali.“
„Takže ani žiadne natrhnutie svalu počas cvičenia?“
„Nie.“

Tak som sa opýtala: „Aké bolo vtedy počasie?“

Nechápavo na mňa hľadela a tak som sa opäť opýtala:
„Spomenieš si aké bolo vtedy počasie?“

Premýšľala dosť dlho a tak som jej začala pomáhať možnosťami: „Bolo teplo, horúco, chladno, snežilo, hmla?“
„Bolo to uprostred leta na sústredení pri mori, bolo hrozne teplo“, vraví.
„A mali ste kvôli tomu otvorené okno?“
„Nie, to by bolo teplo aj vnútri. Mali sme zapnutú klimu.“
„A cvičila si v blízkosti tej klímy?“

A vtedy jej svitlo. Spomenula si, že ju skutočne riadne ofukovalo, ale aby nenarúšala hodinu, a aby bol v miestnosti znesiteľný vzduch, klimu nechala po celý čas zapnutú. Vlastne ani nevedela kde sa vypína.

Takže som už vyťahovala moxovaciu cigaru a začala som jej vysvetľovať, že ideme to konkrétne miesto a ešte aj nejaké body na tele, ktoré pomáhajú z tela vylúčiť vietor a chlad, že ich ideme touto cigarou prehrievať, teda moxovať.


Čo je moxovanie?
Moxovanie je tradičná čínska liečebná metóda prehrievania akupunkúrnych bodov za účelom dodania tepla (jangu) a čchi do tela. Kužeľ alebo cigareta vyrobené z byliny palina pravá sa zapália a tlejúce sa v určitej vzdialenosti priložia k určitému akupunktúrnemu bodu, prípadne sa cez podložku položia na samotný bod alebo oblasť na tele. Teplo, ale aj esencia silice z byliny, prestupujú telom do hĺbky a cez akupunktúrne dráhy doplňujú do tela čchi, podporujú jej obeh, doplňujú jang a tým vylučujú z tela chlad, prípadne vietor.

Akútne aj chronické
Takýmto prehrievaním sa výborne a rýchlo riešia akútne záležitosti vniknutia škodlivého chladu a vetra z ovzdušia, čo spôsobí blokádu energie čchi v dráhe. To sa stalo práve jej. Vietor a chlad z klimatizácie spôsobili v jej dráhe močového mechúra, ktorá preteká hamstringami, silnú stagnáciu cirkulácie energie čchi. Preto tie bolesti. A keďže vietor a chlad sa nedajú vylúčiť z tela iným spôsobom (teda ja o inom spôsobe zatiaľ neviem), jej bolesti sa stále vracali. Ten patogén vetra tam totiž stále bol. Keďže sa za ten rok v jej tkanivách a dráhach zavŕtaval hlbšie a hlbšie, jej stav až nebol akútny, ale skôr chronický. Preto sme potrebovali na jeho úplné vylúčenie 5 stretnutí. Podarilo sa. A ja sa nesmierne teším, že poznám niečo, čo pomáha aj v takýchto prípadoch a rada moxovanie učím terapeutov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí oň majú záujem.


Široké pole pôsobenia
Moxovanie sa okrem toho používa v prípadoch, kedy treba človeku dodať stratenú alebo oslabenú energiu teplom. Má vplyv na rôzne oblasti, od problémov s trávením, cez gynekologické problémy, až po oslabenú imunitu. Moxovanie je schopné riešiť dlhotrvajúce, vysiľujúce a chronické ochorenia vnútorných orgánov. Využíva sa u osôb, ktoré celkovo trpia chladom, či stagnáciami z chladu a z vlhka. Tie sa môžu prejavovať rôznymi bolesťami, oslabeným trávením, menštruačnými problémami, nedostatkom energie, neustálym „smoklením“ a pod. Na posilnenie imunity je vynikajúce. Moxovanie sa využíva aj pri problémoch s pohybovým aparátom, kedy je určitá oblasť, ako v tomto prípade, postihnutú chladom či vetrom, ale aj nedostatkom energie.

Naučiť sa moxovať nie je ťažké. Je mnoho spôsobov a techník a na kurze moxovania sa im budeme do hĺbky venovať a pre jednotlivé problémy vyberať tie najefektívnejšie.

Najbližší kurz moxovania vediem 24. a 25. septembra v Bratislave. Ste vítaní.
čítaj viac

 

 

 

Niečo bez moxy nejde vyriešiť