Tanečná spoločnosť Artyci

Tanečná spoločnosť Artyci je umelecké zoskupenie s dlhoročnou tradíciou, pôsobiace na slovenskej a medzinárodnej scéne od roku 1996. Založili ju Zuna a Milan Kozánkovci, vtedy čerství absolventi VŠMU v Bratislave, z potreby vytvoriť umeleckú platformu pre tvorbu tanečných diel, inšpiráciu a spoluprácu s umelcami z rôznych druhov umenia, ale aj priestor pre rozvíjanie ich pedagogických a výskumných projektov.
Umelecká tvorba zoskupenia si vždy kládla za cieľ hľadať v každom novovznikajúcom diele nové formálne postupy, no zároveň úprimnosť výpovede a úprimnosť prístupu k tvorivému procesu. Zuna a Milan prezentovali svoju tvorbu okrem Slovenska a Európy aj v Kanade (Montreal, Calgary), Thajsku (Bangkok) a v Číne (Peking, Xi´an). Ako hosťujúci choreografi spolupracovali napr. s Divadlom Štúdio tanca – Banská Bystrica, Salzburg Experimental Academy of Dance (Rakúsko), Northern School of Contemporary Dance – Verve (UK), University of Calgary – School of Creative and Perfoming Arts (CA), Company of Performing Artists – Bangkok (Thajsko) a Beijing 9 Contemporary Dance Theater (Čína).
čítaj Tvorba

Ako taneční pedagógovia Zuna a Milan pravidelne pôsobia okrem Slovenska (Bratislava, Žilina, Banská Bystrica) aj v zahraničí – Varšava, Poznaň, Krakov, Vroclav (PL), Salzburg, Viedeň (A), Praha, Brno, Ústí nad Orlicí, České Budějovice (CZ), Leeds (UK), Freiburg (D), Calgary (CA), Bangkok (Thajsko), Peking, Xi´an, Hongkong (Čína), Srí Lanka. Od roku 2001 vedú úspešnú letnú tanečnú školu v prírode Tanec na horách.
čítaj Workshopy

V ostatnej dekáde Zuna a Milan intenzívne rozvíjajú svoju pedagogicko-výskumnú činnosť dvoma smermi. Jeden ich spoločný záujem je zameraný na aplikovanie ich štúdia taoizmu a s ním súvisiacich oblastí (čchi-kung, čínska medicína, shiatsu, I ťing) do tanca. Tieto teoretické i praktické poznatky rozvíjajú v tanečných výskumoch, ktoré súhrnne nazvali Dancing Qigong a Medicína v tanci. Zuna ďalej tieto poznatky prenáša aj do publikačnej činnosti. Niekoľko rokov prispieva článkami a rozhovormi do slovenských a českých tanečných periodík. Posledné roky sú zamerané najmä na oblasť prepájania taoistickej filozofie s umeleckým svetom. V roku 2018 jej vyšla prvá kniha TAO cesta ku zdraviu, ktorá sa teší veľkému úspechu. Nasledovali dve ďalšie dve úspešné knihy – MERIDIÁNY DRÁHY ŽIVOTA a CVIČENIE AKO LIEK.
čítaj Dancing Qigong
čítaj Medicína v tanci
čítaj Knihy
čítaj Blog

Milan ďalej venuje pozornosť aj oblasti divadelného výskumu, ktorý je zameraný na vzdelávanie, ale aj na tvorbu. Okrem vlastných výskumov spolupracoval na výskumoch s tvorcami a interpretmi fyzického divadla – Studio Matejka (PL), Res Ratio Network (GR), Piesn Kozla (PL), Med a Prach (SK). Táto aktivita vyvrcholila do spolupráce s vedúcou osobnosťou umeleckého zoskupenia Med a Prach, Andrejom Kalinkom, s ktorým vytvoril diela EU.Genus (2018), Nezaujímavý krik (2019), Outside the Box (2020) a diela Kráľ (2017) pre Braislavské bábkové divadlo, Temperamenty (2019) a Monológy a dialógy (2021) pre Divadlo J. Palárika v Trnave. Spoločne sa stali zakladateľmi umeleckej platformy c/LAP, ktorá má za cieľ iniciovať a podnecovať inovatívne myslenie v divadelnej a tanečnej tvorbe, ale aj vo vzdelávaní a výskume.
čítaj c/LAP 
čítaj Honey and Dust

čítaj referencie

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V roku 2019 a 2021 bola Tanečná spoločnosť Artyci podporená grantom na celoročnú činnosť.