Tanec na horách

Letné tanečné stretnutia v prírode venované sústredenej a intenzívnej práci ďaleko od zhonu, ruchu miest a dennodenného stresu.

O workshope v roku 2020 čítaj v tomto odkaze

Myšlienka vzdelávania a stretávania sa v prostredí prírody, mimo ruchu miest, vznikla pred viac ako 20 rokmi a pod názvom „Tanec na horách“. Po prvý krát sa uskutočnila v roku 2001. Hnacou silou tohto podnetu bol pocit potreby rozvíjať náš prístup k vzdelávaniu mimo mesta s menšou skupinou účastníkov, ktorí sa tak počas stretnutia môžu lepšie, ale aj inak spoznať. Zároveň aj pocit, že koncept a princípy našej práce môžu v prostredí prírody umocniť hĺbku vzdelávacieho procesu. Samotné prostredie má blahodarný vplyv nielen na telo, ale aj na dušu človeka. Sila prírody je pri takejto práci katalyzátorom hlbšej a sústredenejšej práce, čo následne dokáže trvalejšie uchovať nové informácie v telách a mysliach účastníkov.
Spočiatku sme náš prírodný azyl našli v malej dedinke Pěčín, v Orlických horách v Českej republike. Projekt sa uchytil aj vďaka Zite Pavlištovej a prvých účastníkov, nadšených pre takúto prácu, členov skupiny ľudí pod názvom Spolek. O pár rokov sa Tanec na horách stal tradíciou a postupne vyhľadávanou medzinárodnou letnou tanečnou školou, ktorej sa za tie roky zúčastnilo viac ako 500 študentov. Okrem študentov zo Slovenska a Čiech sa ich zúčastnili študenti takmer všetkých európskych krajín, ale aj z Izraela, Indie, Japonska, USA, Kanady a Číny.

Odpojenie sa od internetu, ranné cvičenia na lúke, intenzívne tancovanie na sále, tak isto aj priamo v prírodnom prostredí (rieka, les, lúka, stromy…); somatická práca prepojená s tanečnými technikami, improvizáciou či kompozíciou , ale aj s ekologickým uvažovaním k prostrediu, či zdieľaním zdravej vegetariánskej stravy, to je to, čo nás a aj účastníkov priťahovalo a priťahuje. Po mnohých rokoch vlastného štúdia a bohatej praxe, sú informácie a podnety, ktoré odovzdávame, dnes ešte viac ovplyvnené prírodnými zákonitosťami. Inšpiráciou a podnetom na rozvoj vlastných metód práce nám boli a sú staré čínske texty a poznatky taoistickej filozofie, ktorých súčasťou je čínska medicína, čchi-kung, I ťing a podobne.

Tanec na horách sa väčšinou uskutočňuje pod našim pedagogickým vedením (Zuna a Milan), príležitostne sme však spolupracovali napríklad aj so Žiarislavom Švickým (2002), či brazílskym tanečníkom a pedagógom Brunom Cavernom (2011). Niekoľko rokov ranný čchi-kung učieval majster Piotr Ziemba (2002-2004) z Poľska, ktorý sa tiež zúčastňoval tancovania.

Tanec na horách 2019 – 19. ročník
24. júl – 3. august 2019, Mlynica, Vysoké Tatry
dátum, program, cenu a ostatné informácie nájdeš tu

Uskutočnené workshopy
2001 – 2012 – Pěčín, Orlické hory
2013-2017 – Centrum Pangea Meetingpoint, Orlické hory
2018 – Mlynica, Vysoké Tatry

   

Pozri celú galériu fotografií Tanec na horách v centre Pangea

Pozri celú galériu fotografií Tanec na horách v Pěčíne, v Orlických horách

Pozri galériu fotografií Tanec na horách v Mlynici, vo Vysokých Tatrách

Prihláste sa na seminár:

Odpíšte kód: captcha

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

 

Share Button
Tanec na horách