English Slovensky

Pre Gaiu

Tanečno-hudobný koncert pre našu Zem

Pre Gaiu je predstavením dvoch skúsených improvizátorov - slovenskej tanečnice Zuny Vesan Kozánkovej a slovenského hudobníka a multiinštrumentalistu Maoka. Do predstavenia prinášajú tému Zeme - cez pohybový materiál, hudobnú improvizáciu, výber nástrojov a vizuálnu stránku, aby ňou tak vyjadrili svoj vzťah k prírode, a podnietili k citlivejšiemu vnímani človeka v jeho hľadaní si miesta a úlohy v živote na tejto planéte. Predstavenie je prepojené aj s improvizáciou známeho slovenského svetelného dizajnéra Janka Čiefa. Ďalším rozmerom predstavenia Pre Gaiu je ukázať, že aj improvizované predstavenie dokáže vyjadrovať konkrétne témy a postoje umelcov.

Dnes už úspešné predstavenie svojou univerzálnosťou oslovuje široké obecenstvo a napriek tomu, že vychádza z európskej kultúry, je schopné zarezonovať aj v kontexte iných tradícií a kultúr. To sa potvrdilo aj tým, že sa stalo jedným z najúspešnejších predstavení na festivale Beijing International Dance Festival NEW v Číne (Peking, Xi´an).

Tanec: Zuna Vesan
Hudba: Maok
Fotografie: Boris Versegy, Zuna Vesan
Svetlá: Ján Čief

fotky z predstavenia

video z predstavenia

video - kratšia verzia - záznam so Slovenského národného divadla, Bratislava, máj 2015

Predstavenia 2018

22.4. o 19,00_Tabačka Kulturfabrik / Košice
25.4. o 19,00_Divadlo Štúdio tanca / Banská Bystrica
2.12. o 19,00_Dovadlo Ifjú Szívek / Bratislava
4. 12. o 19,00 - Dom kultúry / Liptovský Mikuláš
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Pre Gaiu FB stránka

Aktuálne informácie, fotky, reporty... môžete sledovať na FB stránke
For Gaia / Pre Gaiu


Uskutočnené predstavenia

23. 4. 2017 - Wrocław, Center of Artistic Initiatives (PL)
25.4. 2017 - Poznań, Polski Teatr Tańca (PL)
22. 11. 2017 - Litomyšl (CZ)
8. 4. 2016 - Praha (CZ)
26. a 27. 8. 2015 - Peking (Čína)
30. 8. 2015 - Xi´an (Čína)
4. 5. 2015 - Bratislava, Štúdio SND (nová budova) / o 19,00
24. 4. 2014 - Wroclaw, Studio Na Grobli / o 19,30
25. 4. 2014 - Žilina, divadlo S2, Stanica Záriečie / o 19,00
27. 3. 2013 - Divadlo Štúdio Tanca, Banská Bystricai / o 19,00


S Maokom sme vytvorili nové predstavenie SATSANG  info tu


O nás

ZUNA Vesan Kozánková  (1973)

Žena vyjadrujúca sa poväčšine tancom, pretože ho považuje za jednu z možností vyjadrenia svojej taoistickej duše. Jej v detstve počínajúce tanečné vzdelávanie prešlo akademickou pôdou Tanečného konzervatória a VŠMU v Bratislave, no stalo sa opäť otvorené slobode cez jej študijné pobyty v Európe a Ázii. Posledné roky sa Zunin tanec intenzívne prepojil aj so štúdiom Tradičnej čínskej medicíny, akupunktúry, shiatsu, qigongu a taoizmu, aby filozofické aspekty tohto štúdia mohla aplikovať aj do tanečnej praxe a do osobného života. Intenzívne spolupracuje so svojim partnerom Milanom v oblasti choreografickej tvorby i pedagogického výskumu. Je vyhľadávanou učiteľkou tanca, pohybu a shiatsu, pracujúca v profesionálnych skupinách a na významných tanečných školách v rôznych mestách Európy. Jej duša je spojená aj s letným tanečným campom “Tanec na horách” v prírode Orlických hôr, ktorý v roku 2000 s Milanom založila a každoročne tam vyučuje a čerpá energiu. V roku 2013 sa presťahovala do Orlických hôr, v Českej republike, kde s manželom buduje umelecké a vzdelávacie centrum PANGEA.
www.artyci.com
www.shiatsu-terapie.sk


Martin MAOK Tesák (1974)

Hudobník, multiinštrumentalista, skladateľ filmovej a divadelnej hudby. Narodil sa v Bratislave. Viac ako desať rokov vytvára pod menom Maok improvizovanú hudbu s etnickými a experimentálnymi prvkami, ku ktorej pozýva hostí. Vydal 17 albumov. Skladal hudbu do filmov Juraja Jakubiska (Bathory), prírodovedca Tomáša Hulíka a filmára - cestovateľa Pavla Barabáša (Premeny Tatier, Tatry zamrznuté v čase, Bhután, Ticho nad oblakmi). Robí hudbu k divadelným a tanečným inscenáciám, koncertuje v Česku, na Slovensku, v Škandinávii, Nemecku, Poľsku, či Korei. Organizuje hudobné workshopy, kde účastníkov vedie k sebavyjadreniu pomocou hudby a zvukov.
www.maok.net

Highslide JS