Text_Veronika Šimková_2007

V tomto létě jsme se poprvé sešli na intenzívním týdnovém semináři shiatsu pod vedením úžasné pedagožky a tanečnice Zuny Kozánkové. Seminář probíhal od 6. do 12. srpna 2007 v Bílých Karpatech na Slovensku v meditačním centru Rime Dzong v obci Lubina. Specifické bylo již samo místo konání. Meditační centrum Rime Dzong je místem s neobyčejnou energií. Je to krásná chalupa uprostřed čisté přírody se společenskou místností, kuchyní ve starém stylu, meditační místností a stylovými ložnicemi. V kuchyni jsme si každé ráno vařili kaše a večer večeře z potravin z místního biologického zemědělství. Na plotně se do zlatova pekly bramborové a pohankové placky…, prostě pohádka z časů, které pamatuji u mojí babičky.

Shiatsu je japonská tradiční pohybová terapie, masáž či ošetření, pracující s vyrovnávaním energie ‚Ki‘ v těle na úrovni energetických drah – meridiánů. Uvolňuje stres a nežádoucí napětí v těle a zároveň dodává energii do oblastí s jejím nedostatkem. Zmírňuje bolesti páteře, fyzickou únavu a pomáhá i při evidentních zdravotních problémech spojených se zhoršenou funkcí orgánů těla.

Shiatsu je relaxační, ale poskytuje i možnost sebereflexe. Jeho smyslem je podnítit nás samotné ke změně životního stylu. Zuna sama o shiatsu říká: „Vďaka mojej mnohoročnej tanečnej činnosti, mám na vlastnom tele vychytané slabé miesta tanečníkov. Počas môjho štúdia shiatsu som zistila, že sa im dá predchádzať, zmierňovať, či dokonca úplne eliminovať. Uvedomením, správnou výživou, zdravým životným štýlom a vo veľkej miere aj ošetreniami shiatsu. Ako shiatsu terapeut na rakúskej tanečnej škole SEAD mám možnosť intenzívne pracovať s mnohými tanečníkmi a s ich problémami. V tejto práci sa preto špecializujem na špecifické techniky a špeciálne body, ktoré na tanečnícke telo i dušu ‚zaberajú‘ veľmi rýchlo.“

A opravdu jsme se mohli 8 hodin denně věnovat tématům, která nás, tanečníky a nakonec i netanečníky, zajímají. Zabývali jsme se tím, jak si pomoci při fyzických obtížích a únavě, energií proudící v meridiánech (energetických drahách těla), východní teorií jin a jang a teorií pěti elementů, prevencí, první pomocí při zraněních, harmonickou stravou a samozřejmě hlavně praktickými technikami shiatsu a bosonohého shiatsu.

Každé ráno jsme před snídaní vyběhli na louku a v ranní rozcvičce si zaktivizovali a zprůchodnili energii v meridiánech. Po snídani jsme zahájili dopolední blok teoretickou přednáškou na výše uvedená témata. Potom následovala praktická výuka ošetření shiatsu ve dvojicích, kdy se jeden z partnerů stal „knedlíkem“ – tedy modelem pro ošetření – a po krátkém vzpamatování se partneři vyměnili. Po obědě a polední pauze, která byla hojně využívána ke studiu materiálů a knih o shiatsu a východní filozofii, následoval podobný odpolední blok.

Během celého týdne byl prostor pro osobní konzultace se Zunou, pro přátelská posezení i výlet na nedalekou zříceninu, sídlo Čachtické paní. Ta se nechala hojně slyšet, když jsme se usídlili na hradbách zříceniny hodlaje si přečíst něco málo z jejích mnoha činů. Poslala na nás takový silný vichr, takže jsem se museli zvednout a sídlo opustit. S knihou jsme nakonec skončili v místní hospůdce . 🙂

Naše tělo je v neustálém procesu balancování. Tak jako všechno v přírode, si i ono hledá harmonii. Všechny choroby jsou projevem snahy těla získat znovu ztracenou rovnováhu. Proto bychom se na ně měli dívat z pozitivního úhlu pohledu a naslouchat, co nám jimi tělo chce povědět. Inteligentnější cestou je však chorobám předcházet. To je prevence. Je totiž o mnoho jednodušší zastavit problém na začátku, než se s ním setkat v pokročilém stádiu. Pokud dojde k odstranění příčin choroby, odpadá i potřeba její léčby. Shiatsu je terapie preventivní. Pravidelná terapie shiatsu udržuje tok enegie Ki v plynulém pohybu bez blokád nebo stagnací.

Zuna nás zasvětila i do dalších způsobů prevence, které jsou kromě samotného ošetření shiatsu možné provádět. Jedním z nich je moxování akupunkturních bodů, tedy nahřívání bodů pelyňkovou cigaretou – moxou. Tělo po 20 minutovém moxování získá velký díl energie, která stagnovala nebo se jí na daném místě nedostávalo. Dalším způsobem prevence jsou zázvorové obklady, které jsme si ve dvojicích přikládali na oblast ledvin, pro obnovení energie v celém organismu. Tento způsob je výborný provádět při velké fyzické zátěži jako potřebné „dobití baterek“. Zároveň je to velmi pěkná společenská událost, kdy pro vás někdo blízký musí kmitat a vyměňovat vám obklady na zádech, která nesmí po dobu 20 minut pocítít chlad.

Již dlouho jsem neprožila tak odborný a vědomostmi naplněný seminář, který by probíhal tak spontálně, přirozeně a jako by se ani neřeklo… Je úžasné pocítit, že jste schopni vnímat změny energie ve svém těle i při ošetření v těle druhého, a že můžeme pomoci sobě i druhým skrze lásku a napojení. Tímto bych ráda Zuně poděkovala za nádherný čas, který jsme mohli pod jejím vedením strávit a velmi se těším, že se příští rok opět na dalším semináři potkáme. Možná i s někým z vás…

Publikované v časopise Pam Pam 3/2007

Shiatsu pro tanečníky