Text_Jasmin Mirfakhrai a Zuna Vesan_2009

Telo tehotnej ženy. Pre niekoho je nádherné, pre niekoho šeredné. Žena sa nachádza v procese transformácie tvaru svojho tela, aby sa dokonale prispôsobilo potrebám dieťaťa. Transformácie v zmysle zákonov prírody, ktorá najlepšie vie ako s telom v tejto situácii nakladať. A nám neostáva nič iné, len to rešpektovať a prijať. Inak bojujeme. Prijať kilá navyše, prijať zväčšené prsia, prijať dočasnú stratu úzkeho drieku, prijať to, že už ako tanečnice nemôžme robiť to, čo obvykle. Tento druh transformácie tela, no zároveň vnútorného prijatia, prinesie sladké ovocie. Žena sa má možnosť veľmi sústredene ponoriť do hĺbok svojho vnútra, má jedinečnú možnosť spoznať svoje telo, a čo je podstatné, stane sa intenzívnou súčasťou vesmírneho poriadku – stane sa darkyňou nového života.

Zmeny tela
Hladina hormónu relaxin sa v tehotenstve zvyšuje dvadsať násobne. Uvoľňovanie tohto hormónu spôsobuje uvoľňovanie mäkkých tkanív, tzn. svalov, väzov a šliach, ktoré sú tým pádom elastickejšie, sú schopné sa viac natiahnuť. Účelom toho je uvoľniť väzy a spoje, ktoré držia panvu a svaly panvového dna na to, aby žena bola schopná zo svojej panvy vytlačiť dieťa. Vplyvom tohto hormónu sa však neuvoľnia len svaly a väzy panvy, ale uvoľnia sa svaly a väzy celého tela. To je pre niektoré, menej plastické tanečnice, úžasná nová skúsenosť. Telo sa cíti takmer permanentne uvoľnené, netreba sa toľko rozcvičovať, pripravovať svaly a šľachy na výkon. Táto príjemná plastickosť tela však oslabuje aj naše podporné mechanizmy – väzy a svalové úpony celého tela. Mnohé ženy toto uvoľňovanie cítia doslova ako pohyb vo vlastných väzoch, môžu pociťovať jemné i hlboké pichanie v oblasti lonovej spony, voľnejšie a občas i menej stabilne môžu pôsobiť členky i chrbtica. Následkom tohto uvoľňovania môžu ženu rozbolieť bedrové kĺby. Nie je to nič negatívne, je to iba prirodzený stav, ktorý treba vnímať a prispôsobiť sa mu. Každá žena má iné telo, preto nie je možné vytvoriť kritéria toho, čo môže tehotná žena so svojim telom robiť a čo nie. Vždy to závisí na konkrétnom prípade. Ak však tieto zmeny žena nerešpektuje a má tendenciu ísť proti svojmu telu, je tu riziko poškodenia vlastného tela.

Okrem kostrovej štruktúry ide okrem maternice o dve dôležité skupiny svalov, ktoré sú behom tehotenstva a pôrodu vystavené extrémnej námahe. Sú to svaly panvového dna a brušné svaly. Svaly panvového dna sú časťami obalu, ktorý vyplňuje panvové dno medzi dvoma končatinami (majú ho aj muži, okrem maternice držia aj močový mechúr a črevá), a brušné svaly, ktoré tvoria prednú časť tela. Na obe skupiny sú v tehotenstve kladené zvláštne nároky. Je dôležité, aby malo panvové dno zdravé svalové naladenie a pružnosť. Ak sú tieto svaly príliš uvoľnené, spôsobujú aj mimo tehotenstva problémy ako napríklad únik moču. Vo svete tanca či športu (ale aj v iných oblastiach) sa však často stretávame s opakom – často sú tieto svaly až chronicky napäté, a preto nemôžu dobre pracovať. Tanečnice, ktoré pracujú veľa s pilatesovou metódou, alebo v joge pracujú veľa s cvičeniami mula banda (cvičenia pracujúce s panvovým dnom, kedy sa sťahuje perineum do vnútra a drží sa počas celého cvičenia), sú naučené držať svoje panvové dno a spodné brušné svaly nadmerne. Pre ne je potrebné naučiť sa, ako ich uvoľňovať.
Tehotné ženy nie sú choré, potrebujú však čas, aby sa dostali do kontaktu so svojim novým životom a premenami vlastných tiel, podmienok, života. Aby dokázali spomaliť a žiť viac plynulejším spôsobom. Tehotná tanečnica má možnosť užívať si svoje telo iným spôsobom ako zvyčajne. Vzhľadom na to, že cez tanec vie ako jej telo funkčne pracuje, má možnosť pozorovať nové odchýlky a prispôsobovať sa im vedome. Existuje mnoho rôznych systémov, s ktorými sa tanečnice počas svojej kariéry stretávajú v súvislosti s tancom ako napríklad joga, Alexandrova technika, Špirálna dynamika, Rolfing a mnohé ďalšie. Tieto smery prinášajú mnohé prirodzené cesty k uchovávaniu ženského tela v dobrej kondícii i konštitúcii aj počas tehotenstva. Tanec je síce dobrou cestou k dobrému fyzickému pocitu, ale nie všetko je vždy najvhodnejšie.

Návrat k sebe
I napriek tomu, že v tehotenstve má žena jedinečnú možnosť spoznať svoje telo a spolupracovať s ním, pôrod je predsa len pre telesnú konštrukciu nadmernou záťažou s extrémnymi výkonmi. Opäť, v závislosti od tej ktorej ženy, môže dôjsť k problémom, ktoré ak sa podchytia včas, môžu sa bezbolestne vyriešiť.
Reč je o kostrovej štruktúre ženskej panvy. Následkom účinku spomínaného hormónu relaxin sú uvoľnené aj jemné kĺbové spojenia ako napríklad sakroiliakálne spojenie (spojenie krížovej kosti s panvovými lopatami) alebo lonová spona (spájajúca pravú a ľavú stydkou kosť). Pri pôrode pôsobením tlaku môže dôjsť k nadmernému posunu týchto kostí, akoby čiastočnému „vykĺbeniu“. Rovnako môže dôjsť k posunu kostrče. To by sa v normálnom prípade malo po pôrode napraviť, ale pokiaľ ide o nadmerný posun, môže zotrvať aj po pôrode. To môže žene v budúcnosti spôsobovať problémy – bolesti v týchto partiách, bolesti celej chrbtice (postavenie panvy ovplyvňuje kvalitu a postavenie celej chrbtice), neschopnosť zaujať v sede alebo v ľahu polohy, na ktoré bola žena doposiaľ zvyknutá. Telo akoby nepustilo. Ak sa s tým nedeje náprava, môžu tieto problémy prerásť do chronických ťažkostí. Preto je po pôrode dôležité, aby si žena kontrolovala návrat svojho tela do normálu (najmä v našich životných podmienkach plných nášľapov na betón, sedení v aute, stúpania do schodov…). Pri objavení prípadných problémov, i keď len možno nepatrných odlišností, a ich následnom riešení, môže žena zabrániť tomu, aby prerástli do chronického problému. Mnohokrát stačí málo. Stačí trebárs pravidelne zájsť napríklad na ošetrenia reflexnej terapie chodidla. Terapeut môže ženu naučiť stimulovať si reflexné plôšky na vlastnom chodidle, ktoré ovplyvňujú dobrú kondíciu týchto inkriminovaných oblasti tela (môže tak robiť napríklad pri pozeraní televízie, alebo kúpeli vo vani). Na zložitejšie či až chronické problémy zlého usporiadania (vybočenia, zrotovania) panve následkom pôrodu alebo úrazu, odporúčam ošetrenia Rolfingu, či Dornovej metódy.

Kilá späť
Tanečnice väčšinou zhodia kilá po pôrode veľmi skoro. Ak sa tak aj nedeje, treba si uvedomiť niekoľko vecí. Trvá 9 mesiacov, kým sa ženino telo prispôsobuje tejto situácii a vytvára podmienky pre život novej bytosti. Takže návrat späť si vyžaduje taktiež určitý čas v pokoji a trpezlivosti. Tento proces sa nekončí pôrodom, jeho súčasťou je aj dojčenie (kojení). Ženské telo potrebuje dostatok „materiálu“ na to, aby mohlo kŕmiť druhého človeka, takže viditeľné kilá navyše sú potrebné, inak by žena dávala dieťaťu jesť „samú seba“. Ženy by nikdy nemali počas dojčenia držať diéty, pretože potom svoje deti kŕmia vlastnými toxínmi, ktoré sa počas diéty vylučujú. Dojčenie samé osebe stimuluje maternicu (dělohu), aby sa sťahovala, čím sa ženino brucho postupne prirodzene prinavráti do pôvodného stavu. Po čase sa ženy dostanú vďaka dojčeniu do pôvodnej, možno i štíhlejšej línie ako boli predtým. Pokiaľ ženy nedojčia a kŕmia deti umelým mliekom, alebo dojčia a dokrmujú ich, nemali by nikdy jesť nedojedené ostatky, pretože tieto produkty sú plné extra energie a vitamínov, takže žena z nich môže iba priberať.
Ak po určitých podstatných zmenách panvy, o ktorých bola reč, nedôjde k ich náprave, môže byť širší tvar panvy mylne považovaný za kilá navyše. Panva ako taká je oblasť, ktorá zahrňuje fungovanie mnohých svalov. Tie, ak je v nerovnováhe kostra, na ktorú sú pripevnené, sú v nerovnováhe tiež, naberajú na objeme a to spôsobuje dojem širokej panvy. Široká panva je často výsledkom vybočenia tela z osi, občas až čiastočnej dislokácie kĺbov. Tento stav musia vyrovnávať svaly, ktoré v tejto neprirodzenej situácii musia pracovať nesprávnym spôsobom. Do tohto procesu sa zapájajú aj stehná, pretože ich svalové sústavy s panvou úzko súvisia. Tuhnú, rozširujú sa, a to sa môže mylne považovať za kilogramy navyše. Často krát však ide o zhutnenie svaloviny, vytvorenej na základe zlej spolupráce medzi pridruženým svalstvom. Tento stav môže vzniknúť i svalovým vyčerpaním po ťažkom pôrode alebo aj ako následok reorganizácie tela po úraze.

Relax
Tanečnica sa poväčšine po pôrode ponáhľa späť na sálu, a ak je to možné, tak aj na javisko. Potrebuje sa opäť realizovať, byť medzi ľuďmi. To je v poriadku, treba si však dávať pozor, aby to nerobila na úkor zdravia vlastného tela. Ak chce, aby jej telo vydržalo dlho tancovať bez problémov a bolestí, mala by dbať na to, aby jej telo po takej námahe ako je tehotenstvo a pôrod, dostalo patričnú pozornosť a starostlivosť. Profesionálny tanec je z určitého pohľadu vrcholový šport. Ak do neho po pôrode vhupneme príliš skoro príliš intenzívne, môžeme telo výrazne oslabiť, až poškodiť. Všeobecne je vhodný pohyb ako chôdza, tanec, beh, plávanie, pilates, joga … Dávky sa však majú zvyšovať postupne. Telo máme len jedno a my ženy sa oň počas svojho života navyše delíme s dvoma, či troma ďalšími telíčkami, ktoré cez nás prichádzajú na tento svet. Takže si ho chráňme.
Do pôvodného stavu sa potrebuje dostať aj naša energia. Potrebný je relax, uvoľnenie, vedome nasmerované „vypnutie“ za účelom aktívneho nadobudnutia stratených síl. „Bodywork” ako shiatsu, rolfing, franklin … pomáhajú k znovunadobudnutiu energie. Najmä v období, keď spánok ženy je po pôrode výrazne zredukovaný alebo prerušovaný.
V tejto súvislosti je nutné pripomenúť význam šestonedelia. Mnohé čerstvé mamičky (hlavne prvorodičky) se cítia po pôrode plné energie a chuti do života. Tento nával energie môže byť ale zradný – žena nevníma rysku, cez ktorú sa môže jej energia rýchlo preliať. To sa môže v budúcnosti prejaviť ako určitý zdravotní problém. Šestonedelie je tu na rekonvalescenciu, aj keď ju žena necíti ako potrebnú. V tomto období by mala žena zostať „v pyžame“. Odpočívať, starať sa o seba a o dieťa, a vychutnávať, že sa niekto stará o ňu. Choroby, ktoré môžu matku postihnúť v tejto dobe, sa budú opakovať po celý život. Môže dôjsť až k poškodeniu niektorých orgánov.

Tehotenstvo tanečnice
Ak chce žena otehotnieť, mať dieťa a vychovávať ho podľa seba, mala by si v hlave utriediť svoje vlastné názory, prehodnotiť svoje vlastné priority. Zastaviť sa a uvedomiť si, čo cíti a vníma ona sama, a čo sú implantáty zvonka. Nie je to tak dávno, keď v tanečnom svete bolo pre skutočne dobrú tanečnicu nemožné otehotnieť, porodiť a vystúpiť z kola kariéry. Žena, tanečnica by mala byť vnútorne vyzretá, aby sa dokázala tomuto tlaku ubrániť. Je preto dnešným zdravím „trendom“ rodiť neskôr ako v minulosti – medzi 27-35 rokom života ženy a pokojne aj neskôr. Rozšírená predstava zvýšeného rizika tohto veku je nepravdivá a celkom závisí na zdravotnom stave tej ktorej ženy. Veľkou výhodou materstva v tomto veku je fakt, že žena si už vybudovala postavenie vo svojej práci, už vie o čom je svet, o čom je život, uvedomuje si limity svojej kariéry a dokáže si to svoje dieťa naplno užívať. Vidí v tom skôr výhody ako nevýhody, čerpá z toho, ako je rodičovstvo obohacuje život.
Ak teda cítime potrebu tancovať aktívne a zároveň aj potrebu mať dieťa, zastavme sa a zamyslime sa nad tým, čo je skutočne našou prioritou dnes a riadiť sa podľa toho. O rok to môže byť úplne inak. Naše priority sa, ako iste vieme, časom menia. To, čo sme potrebovali dosiahnuť pred 2 rokmi, už dnes nemusí byť našim snom. To, že sme včera potrebovali tancovať tam a tam a toľko krát do mesiaca, už nemusí byť dnes našou potrebou. Možno na tom javisku stačí byť len zopár krát, ale inak – intenzívnejšie. Dieťa, tá dušička, ktorá vstúpila do nášho života, nás učí novému deň čo deň a tieto poznatky sú schopné postupne preformovať naše uvažovanie. Stanú sa základom našej múdrosti, a do tanca, nech je to tanec na javisku alebo aj len tanec na tanečnej sále alebo v učebni, prinášajú iný obsah. A o to v živote ide. Nie o formu.

Uverejnené v časopise Taneční zóna 1/2009

Život s fascinujúcimi premenami ženského tela