Tanec na horách

Letné tanečné stretnutie so Zunou a Milanom v krásnom prostredí Orlických hôr venované sústredenej a intenzívnej práci s telom a energiou čchi, ďaleko od zhonu, ruchu miest a dennodenného stresu.


Meridiány v pohybe_Meridian Flow

12.-16.7. 2023_Centrum Pangea / Orlické hory (CZ)

Poznať meridiány považujeme za vynikajúcu nadstavbu k vedomému vzťahu k svojmu telu. Jednou z najlepších ciest ako s meridiánmi pracovať a ako si ich zapamätať je pohyb. Na tomto seminári pôjde o vedomú prácu s tokom energie čchi v meridiánoch cez čchi-kung a pohybové improvizácie. To, prirodzene, ovplyvní aj zvedomenie svojej kostrovej štruktúry, šliach a svalov. Pri práci s hlavnými orgánovými meridiánmi a ich lokalizáciou sa prirodzene prepojíme aj s orgánmi a štruktúrami tela, ktoré s daným meridiánom súvisia. Preto má táto práca veľký vplyv na zdravie a tým ponúka zdravší prístup k svojmu telu, ale aj k svojej práci. Môže byť dokonca aj inšpiráciou v kreatívnej práci, ale aj v životnom štýle. Študenti dostanú mapy meridiánov, s ktorými budeme hravou formou pracovať cez pohyb a rytmus.

Na seminári budeme pracovať s týmito témami:
– zaktivizovanie a rozprúdenie vitálnej energie čchi v tele a precvičovanie jej vedomého nasmerovaniu do rôznych úrovní tela
– oboznámenie sa so základnými meridiánmi a ich lokalizáciou, prepojenie s organmi a štruktúrami tela (študenti dostanú mapy meridiánov)
– meridiánový ozdravný čchi-kung
– pohybová improvizácia s využitím meridiánových dráh
– vedomá práca s hlavnými fyzickými a energetickými centrami, tzv. tan-tchienmi
– aplikácia základného taoistického princípu jin-jang do pohybu a práce s telom
– oboznámenie sa s jinovými a jangovými povrchmi tela pri pohybe

Dátum 
streda 12.7. – príchod do 16,00, o 16,00 začiatok
nedeľa 16.7. – odchod po spoločnom obede

Miesto konania
Centrum Pangea, Orlické hory, Východné Česko

Cena
169 € / 4225 CZK

Strava a ubytovanie v centre
15 € na noc / 20 € na noc v samostatnom apartmáne (2 lôžka) / 5 € v prípade stanovania (poplatok za užívanie priestorov a sociálnych zariadení centra)
3 € raňajky, 7 € obed (aj s polievkou), 5 € večera

Prihláste sa cez formulár nižšie


K myšlienke a histórii projektu TANEC NA HORÁCH
Myšlienka vzdelávania a stretávania sa v prostredí prírody, mimo ruchu miest, vznikla pred viac ako 20 rokmi a pod názvom „Tanec na horách“. Po prvý krát sa uskutočnila v roku 2001. Hnacou silou tohto podnetu bol pocit potreby rozvíjať náš prístup k vzdelávaniu mimo mesta s menšou skupinou účastníkov, ktorí sa tak počas stretnutia môžu lepšie, ale aj inak spoznať. Zároveň aj pocit, že koncept a princípy našej práce môžu v prostredí prírody umocniť hĺbku vzdelávacieho procesu. Samotné prostredie má blahodarný vplyv nielen na telo, ale aj na dušu človeka. Sila prírody je pri takejto práci katalyzátorom hlbšej a sústredenejšej práce, čo následne dokáže trvalejšie uchovať nové informácie v telách a mysliach účastníkov.
Spočiatku sme náš prírodný azyl našli v malej dedinke Pěčín, v Orlických horách v Českej republike. Projekt sa uchytil aj vďaka Zite Pavlištovej a prvých účastníkov, nadšených pre takúto prácu, členov skupiny ľudí pod názvom Spolek. O pár rokov sa Tanec na horách stal tradíciou a postupne vyhľadávanou medzinárodnou letnou tanečnou školou, ktorej sa za tie roky zúčastnilo viac ako 500 študentov. Okrem študentov zo Slovenska a Čiech sa ich zúčastnili študenti takmer všetkých európskych krajín, ale aj z Izraela, Indie, Japonska, USA, Kanady a Číny.

Odpojenie sa od internetu, ranné cvičenia na lúke, intenzívne tancovanie na sále, tak isto aj priamo v prírodnom prostredí (rieka, les, lúka, stromy…); somatická práca prepojená s tanečnými technikami, improvizáciou či kompozíciou , ale aj s ekologickým uvažovaním k prostrediu, či zdieľaním zdravej vegetariánskej stravy, to je to, čo nás a aj účastníkov priťahovalo a priťahuje. Po mnohých rokoch vlastného štúdia a bohatej praxe, sú informácie a podnety, ktoré odovzdávame, dnes ešte viac ovplyvnené prírodnými zákonitosťami. Inšpiráciou a podnetom na rozvoj vlastných metód práce nám boli a sú staré čínske texty a poznatky taoistickej filozofie, ktorých súčasťou je čínska medicína, čchi-kung, I ťing a podobne.

Tanec na horách sa väčšinou uskutočňuje pod našim pedagogickým vedením (Zuna a Milan), príležitostne sme však spolupracovali napríklad aj so Žiarislavom Švickým (2002), či brazílskym tanečníkom a pedagógom Brunom Cavernom (2011). Niekoľko rokov ranný čchi-kung učieval majster Piotr Ziemba (2002-2004) z Poľska, ktorý sa tiež zúčastňoval tancovania.

Uskutočnené letné školy Tanec na horách
2001 – 2012 – Pěčín, Orlické hory
2013-2017 – Centrum Pangea Meetingpoint, Orlické hory
2018-2021 –  Mlynica, Vysoké Tatry

   

Pozri celú galériu fotografií Tanec na horách v centre Pangea

Pozri celú galériu fotografií Tanec na horách v Pěčíne, v Orlických horách

Pozri galériu fotografií Tanec na horách v Mlynici, vo Vysokých Tatrách


Prihláste sa na seminár:

Odpíšte kód: captcha

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

 

TANEC NA HORÁCH 2021