Text_Radana Kodetová_2016 a 2018

Zuna píše knihu TAO POHYBU, v ktorej čitateľom ponúkne komplexný náhľad na pohybujúce sa ľudské telo z pohľadu čínskej medicíny, na jeho potreby, možnosti, na spôsob ako ho udržiavať zdravé. Zuna, profesionálna tanečnica a učiteľka tanca, prináša knihu, v ktorej sa každý „mover“ – či už je to tanečník, jogín, športovec, herec fyzického divadla a pod, bude môcť zorientovať v energetických súvislostiach so svojim pohybujúcim sa telom. Kniha vzniká v rámci Zuninho dlhodobého výskumu prepájania tanca s princípmi čínskej medicíny a čchi-kungu – Medicína v tanciDancing Qigong, ktoré zahrňujú praktické semináre, prednášky, výskumnú činnosť, štúdium. Čosi o nej sa dočítate v tomto rozhovore.

Radana: Zuno, co bylo impulzem pro tvoje rozhodnutí napsat tuto knihu?

Zuna: Približne od roku 2000 sa venujem čínskej filozofii – vyštudovala som čínsku medicínu, akupunktúru, moxovanie, shiatsu, čchi-kung. Moje štúdium v podstate neustále pokračuje, idem do ešte hlbších zdrojov poznania, pozorujem prepájanie s I-ťingom (Knihou premien), s feng-šuej a podobne. Ale keďže som tanečnica, mám doslova fyzickú potrebu všetky mentálne vedomosti pretransformovať do tela, teda do tanečnej praxe. Preto vediem workshopy Dancing qigong zamerané na vnímanie energie čchi v pohybe a na to, ako vedomá práca s ňou môže pomáhať v udržiavaní zdravia, ale aj v kvalite javiskovej performancie.  Zdravotné otázky zahrňujem do seminárov Medicína v tanci, kde sa snažím ľuďom ukázať cesty porozumeniu svojho tela cez princípy čínskej medicíny v pohybe. Tieto workshopy sú prezentované na tejto stránke a na stránke http://danceandmedicine.wixsite.com/zuna/home

Téma zdravia ľudí a tanečníkov zaujíma. Mnohí sa ma pýtajú, kde si o tom môžu niečo viac prečítať, chcú ísť hlbšie, aby si mohli riešiť nejaké svoje zdravotné problémy, alebo ich „len“ fascinuje tematika porozumenia telu z tohto pohľadu. Pýtajú sa, akú knihu im môžem odporúčať. Na túto otázku nikdy neviem jednoznačne odpovedať. Moje štúdium – to sú desiatky kníh, zápisov z prednášok, nahrávok, osobných skúseností a objavov, diskusií so samotnými tanečníkmi a hercami pohybového divadla. Nedokážem odporúčať jednu, dokonca ani dve či tri knihy. Mnohé sú dostupné zatiaľ len v angličtine. A hlavne takú knihu, ktorá by bola zameraná na čínsku medicínu v kontexte s tancom alebo športom, som ešte nenašla.

Radana: Můžeš vystihnout její zaměření a komu bude určena?

Zuna: V knihe by som chcela čitateľom podať praktický návod na to, ako si udržiavať svoje zdravie prostriedkami, ktoré ponúka čínska medicína. Určená bude tanečníkom a moverom, hercom fyzického divadla, teda bude zameraná na fyzické súvislosti, ktoré čínska medicína ponúka. Myslím však, že informácie z knihy môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sa tancu či javiskovej performancii nevenujú. Určite športovcom, jogínom, ale aj bežným ľudom, ktorých zaujímajú súvislosti so zdravím a kolobehom toku života.

Radana: Nastínila bys jemně strukturu knihy a co zajímavého se v ní například čtenář dočte?

Zuna: Kniha bude obsahovať potrebné vysvetlenie dôležitosti prevencie, ale aj možnosti, ako riešiť už nejaký zdravotný problém tanečníkov. Dôkladne vysvetlím kontext čínskej medicíny a jej základné princípy – reč bude o energii čchi, o energetických centrách, o energetických cestách – meridiánoch, o orgánoch a ich vplyve na naše telesné štruktúry ako kosti, chrupavky, svaly, pokožka, šľachy  v pohybe využívané. Vysvetlím teóriu jin-jang a navediem čitateľov, ako s ňou môžu pracovať v profesionálnej, ale aj osobnej praxi. Pomerne podrobne sa budem venovať konceptu piatich fáz premien energie (tzv. piatich prvkov), ktorými sú voda, drevo, oheň, zem a kov. Každá z nich totižto ponúka iný spôsob práce s ľudským telom, či už v otázkach zdravotných, ale aj umeleckých. Budem sa venovať niektorým typickým problémom tanečníkov a moverov – bolesti kolien, chrbtice, vykĺbenia, podvrtnutia, ale aj iným zdravotným problémom, napríklad únava, slabé trávenie, dýchacie či menštruačné problémy…

Kniha prinesie vzácne informácie a udržiavaní zdravia pri väčších fyzických nárokoch na telo. Prenikne aj do sveta psychiky z pohľadu čínskej medicíny v súvislosti s týmito profesiami alebo koníčkami, v témach ako tréma, úspech-neúspech, či neschopnosť uvoľniť mentálne napätie. Filozoficky (ale aj prakticky) načrie aj do práce s bolesťou, oddychom a podobne. Špeciálna časť knihy bude zameraná na detailný rozpis meridiánov a ponúkne možnosti pracovať s nimi v pohybe.

Radana: Budou v ní taky informace o výživě?

Zuna: Knižka určite ponúkne aj informácie ohľadne stravovania a riešenia rôznych problémov prostredníctvom stravy? pretože sú súčasťou tohto komplexu. Tieto informácie konzultujem so špecialistom na čínsku dietetiku Martinom Kanovským.

Radana: Konzultuješ odborné informace v knížce s nějakým lékařem západní medicíny?

Zuna: Tento projekt je odborne konzultovaný s Mudr. Jiřím Mařádkem, fyzioterapeutom a zároveň praktikom čínskej medicíny. Konzultujem ju aj s Mudr. Martinou Hrošovou, kardiologičkou, ktorá sa mojich workshopov zúčastňuje aj prakticky, pretože je amatérskou tanečnicou.

Radana: Kdy kniha vyjde?

Zuna: Knihu sme mali v pláne vydať do konca roku 2017. S vydavateľstvom IKAR sme sa však dohodli na inej verzii knihy, nie tak špecializovanej pre moverov. Tak vznikla kniha TAO cesta ku zdraviu, ktorá vyšla v máji 2018. Na knihe TAO pohybu pracujem ďalej a dúfam, že uzrie svetlo sveta v roku 2019. Nejaké časti z nej sú už dnes k dispozícii vo forme blogov na tejto stránke a na stránke www.danceandmedicine.wixsite.com/zuna.

Radana: Jak to zvládaš – učit tanec, psát a jěšte vydávat knihu?

Zuna: S „vyplazeným jazykom“ :-). Jedna vec je knihu napísať, druhá vec je ju vydať. Písanie, i keď ma veľmi baví, si vyžaduje extrémne veľa času a energie. Vydávanie knihy to je obrovský management okolo toho a tak mi paradoxne na písanie neostáva čas. Energetické a časové výdaje na obe časti sú skoro rovnaké, dávku energie mám však len jednu :-). Týmto si dovoľujem vyzvať čitateľov, že pokiaľ by mal niekto záujem stáť pri zrode tejto knihy svojou pomocou, budem len rada, keď sa mi ozvete.
Pokiaľ nikoho nenájdem, kniha pravdepodobne vyjde len v angličtine.
Kontakt nájdete na tejto stránke TAO POHYBU.
Ďakujem.
O připravované knize TAO POHYBU