Dopřej si chvíli klidu a obnov svou vnitřní rovnováhu prostřednictvím šinrinjoku!

Šinrinjoku, v překladu lesní koupel, je japonská forma terapie spočívající ve vědomé procházce lesem a vnímání jeho atmosféry všemi smysly. Tento koncept vznikl v Japonsku v 80. letech 20. století jako reakce na rostoucí stres a urbanizaci. Dnes je v Japonsku šinrinjoku považováno za formu preventivní medicíny. Získává si stále větší pozornost nejen mezi milovníky přírody, ale i mezi lékaři a vědci, kteří jeho účinky vědecky zkoumají. V Japonsku dokonce existují lékaři s certifikací pro lesní terapii šinrinjoku a tento přístup si získává popularitu po celém světě.

Výzkumy ukazují, že lesní koupel:

  • snižuje stres a napětí
  • zlepšuje náladu a koncentraci
  • zmírňuje úzkosti, hněv a depresi
  • posiluje imunitní systém
  • zvyšuje energii a celkovou pohodu

Zároveň:

  • napomáhá uvědomění, že nejen výkon, ale i bytí samo o sobě má hodnotu
  • učí pokoře, vděčnosti a harmonickému soužití
  • prohlubuje vnímání celistvosti, principu vzájemnosti, respektu a spolupráce

Pokud chceš zažít šinrinjoku pod vedením zkušeného průvodce, můžeš se zúčastnit vedené lesní terapie v našich horách. Zuna, která zde žije a je certifikovanou průvodkyní šinrinjoku, ti pomůže prohloubit spojení s přírodou a naplno pocítit její léčivou sílu.


Jak probíhá lesní koupel v našich horách?

Samozřejmě i my chodíme do lesa, ale šinrinjoku nabízí hlubší úroveň vnímání, která umožňuje intenzivněji absorbovat léčivé účinky přírody.
Základem šinrinjoku je vědomé vnímání lesa všemi smysly. Během pomalé procházky se zaměřujeme na detaily, které nám v běžném životě unikají – množství jemných zvuků, vůní, odstíny barev, strukturu kůry, listí či mechu. Dovolíme si zastavit a pozorovat tvary stromů, pohyb větru v korunách, drobný život v půdě a mezi kořeny. Vnímáme, jak se mění světlo, jak les „promlouvá“ skrze šepot listí a zpěv ptáků. A přitom nasloucháme i vlastním pocitům.
Důležité je zpomalit, nebo dokonce se zastavit, otevřít se přítomnému okamžiku a nechat les působit na tělo i mysl.
Zuna propojuje lesní koupel i s cvičením čchi-kungu, zejména s čchi-kungem se stromy (prastarou taoistickou metodou výměny energie se stromy), která podporuje hlubší spojení s přírodou a její energií.

Lesní koupel trvá přibližně 2 hodiny, během nichž si skutečně odpočineš, zregeneruješ se a objevíš mnoho nového – nejen o lese a stromech, ale i o sobě samém. Mobil samozřejmě zůstává doma :-).


Cena
120 min – 50 € / 1250 CZK / osoba (minimálně 2 osoby)
Šínrinjoku si můžete u Zuny objednat i jako větší skupinu lidí, a to i v případě, že nejste ubytováni v centru Pangea.


Moudrost stromů zachycená v knihách

Během života v horách si Zuna uvědomila, že moudrost netřeba hledat jen v knihách a u lidských učitelů. Jejími největšími učiteli jsou stromy. Svým naladěním na energii Země a vesmíru, schopností přizpůsobit se a vnímáním času a prostoru odkrývají hluboké principy života.

Tato inspirace vedla k napsání knihy Moudrost stromu. Je to dialog mezi Zunou a stromy, které ji zasvěcují do taoistické filozofie. Skrze jejich pohled přibližuje myšlenky filozofů Lao-c’, Lie-c’, Čuang-c’, stejně jako výroky starých čínských lékařských spisů a Knihy proměn I-ťing.

 

 

 


Pro ty, kdo chtějí jít ještě hlouběji do prožitku spojení se stromy, napsala Zuna další knihu společně se svou dcerou Jasu. Moudrost stromu – tvořivý průvodce je praktická příručka, která nabízí cvičení, úkoly a techniky, umožňující vnímání cyklické podstaty stromů, jejich magického světa, ale i jejich každodenní obyčejnosti. Je to pozvání na interaktivní cestu objevování přírody i sebe sama.


Knihy lze v našem centru Pangea zakoupit.